info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

Doğumdan sonrası emzirme dönemi çok önemlidir. Bebeğin beslenmesinin etkilenmemesi için anne sütünü azaltmayacak kaliteli bir beslenme planı uygulanmalıdır. Tahıl, süt, sebze, meyve ve et grubuna mutlaka yer verilmelidir. Üç ana öğün düzeni sağlanarak bu çeşitlilik sağlanmalıdır. Et grubuna öğle ve akşam yemeklerinde tavuk, balık ve kırmızı et ile yer verilebilir. Sebzeler, salata ya da yemek olarak tüketilebilir. Sabah kahvaltıda süt ve peynir mutlaka olmalıdır. Bunun dışında ceviz, fındık, badem de önerilmektedir. Her üç öğünde de mutlaka ekmek ve salata olmalıdır. Ekmek yerine bazen sıvı oranını artırmak amacıyla çorba tüketilebilir. Uygulanan diyet programı ile emzirme dönemi devam ettiği için annenin ayda 2-2,5 kg bile vermesi yeterlidir. Önemli olan verilecek olan hedef kiloyu başta çok yüksek tutmamaktır.

BOL SIVI ALIMINA ÖZE GÖSTERİN

Doğumdan sonra bebek emzirilirken gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı besin alınmalıdır. Süt miktarının azalmaması için annenin sıvı alımını arttırmak gerekir. Günlük alınan toplam sıvı miktarı yaklaşık 2,5 – 3 lt olmalıdır. Bu miktar pratik ölçüler ile 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, taze sıkılmış meyve suları şeklinde önerilmelidir. Çay, kahve gibi içeceklerin süt verimini azalttığı bilinmektedir.

DOĞUM KİLOLARINIZI ATMANIZI SAĞLAYACAK ÖNERİLER

Dört temel  besin grubu olarak adlandırdığımız ; süt ve süt ürünleri, sebze ve meyveler, tahıl grubu ve son olarak yumurta- et ve türevlerini her öğününde dengeli bir şekilde tüketen  annenin bebeğine verdiği sütün içeriği kaliteli olmaktadır.

Lohusalıkta anne:

  • Her gün 2-3 bardak süt- yoğurt-ayran,
  • Sebze ve meyve grubundan 5-6 porsiyon,
  • Tahıl grubundan 5-8 porsiyon,
  • Et- yumurta ve proteinlerden 3-4 porsiyon (1 adet yumurta ve 90 g et / tavuk / balık) tüketerek lohusalık dönemi beslenme gereksinimini karşılar.

Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren diğer hazır besinler mümkün olduğu kadar tercih edilmemelidir.

Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Doğal besinlerde yeterince alınmayan iyot, ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer.

Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir. Ağırlık kontrolü de yapılarak bu besinler tüketilebilir.

Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay içilmemelidir. Çay yemek yendikten 1-2 saat sonra açık olarak içilmeli, çaylara limon suyu eklenmelidir. İçecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Adaçayı emzirme döneminde anne sütün de azalmaya sebep olacağı için bu dönem de tüketilmemelidir.

Hazır meyve suları, gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, limonata kefir tercih edilmelidir.

Pekmez kan yapıcı özelliği olan doğal tatlıdır.  Şeker yerine tatlı olarak pekmez yenmesi kansızlığa iyi gelecektir.