info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

YEME BOZUKLUKLARINDA BESLENME

YEME BOZUKLUKLARINDA BESLENME

Yeme bozuklukları, genellikle yüksek sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerde görülmektedir. Genç kızlarda mankenlere özenme, şişmanlıktan korkması, gelişim sorunları, psikolojik etmenler nedenler arasındadır. Sorun; yediğinden suçluluk duyarak kusma, tiksinerek yememe veya bir daha yiyemeyecekmiş gibi aşırı yemeden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde görülen yeme bozuklukları arasında anoreksiya nervoza, bulimia nervoza ve atipik yeme bozukluğu (kontrolsüz yeme ve binge-eating disorder) olmak üzere 3 rahatsızlık bulunmaktadır. Bu hastalıkların temel sorunu psikolojiktir. Tedavinin yetersizliği ya da gecikmesi halinde, yeme bozuklukları ağır beslenme bozukluklarına neden olur.

Aneroksiyalar, besin alımına, kiloya ve zayıflığa aşırı takıntılı olan bu kişiler, çok kilo kaybetmiş olsalar dahi yemek yemeyi ve aç olduklarını reddederler.

Bulimialar, psikolojik kökenli bir hastalıktır. Anormal yeme alışkanlığı ile kendini belli eder ve daha sonra kilo almayı önlemek için uygunsuz davranışlar gösterir, hasta kusar, laksatif ve diüretik ilaçlar alıp, lavman yaparak yediği yiyecekleri çıkarır. Aç kalırlar, ya da aşırı egzersiz yaparlar.

Fazla ve Kontrolsüz Yeme

Kendini kontrol edemeden yemek yeme bir hastalık sayılmaktadır. Bulimialılar gibi aşırı kalorili yiyecekleri birden tüketilirler fakat vücutlarından atmazlar. Borderline bir kişilik bozukluğu sayılabilir. Bu kişilerin kimlik duygusunda ve ilişkilerinde sürekli bir tutarsızlık vardır. Çaresizlik duygularını yenmek için beden ağırlığı, biçimi ve yeme davranışları üzerinde aşırı bir denetim sağlamaya çalışırlar. Bunu başaranlarda anoreksia nervoza, başaramayanlarda ise kontrolsüz yeme nöbetleri görülmektedir.

Gece Yeme Sendromu

Günlük enerjinin an azından %25′ini akşam yemeği ile ertesi sabah arasında geçen sürede almaktadırlar. Bu durum uyku bozukluklarına bağlı olabilir veya uyku apnesinin bir özelliği olarak da kabul edilebilmektedir. O nedenle bu hastalar gündüz uyuklar vaziyette dolaşırlar. Binge eating bir psikolojik rahatsızlıktır, depresif bir davranış ile karakterize olup gün içindeki seyirleri birbirinden farklılık göstermektedir. Kontrol edilemeyen aşırı yemek yeme nöbetleri vardır ve obezlerin neredeyse %25 in de görülmektedir.

Eğer bu tip beslenme bozukluğunu hissediyorsanız hiç beklemeyin. Tıbbi, psikolojik ve beslenme konsültasyonu içeren kombine tedavi için ailecek sağlık kuruluşuna başvurun. Tedavi birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Yeme bozukluklarının belirtileri ve davranış şekli kolayca geçmez.Tedavi sürecin de sabırlı olmak gerekmektedir.