info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

KRONİK YORGUNLUK ve FİBROMİYALJİ

KRONİK YORGUNLUK ve FİBROMİYALJİ

“Çağın kronik hastalığı”

Kronik yorgunluk ve fibromiyalji

 

Kronik yorgunluk sendromu nedir?

Sebebi bilinmeyen bir yorgunluk, uyku bozukluğu, baş ağrısı, ağız kuruluğu, bitmek bilmeyen gribal enfeksiyon, nezle vb. gibi şikayetlerle seyreden bir rahatsızlıktır.

Bu tip rahatsızlıklarda aslında birbirini etkileyen üç dört rahatsızlık iç içe geçmiş durumdadır. Bu kimseler havadan, nemden, stresten, üzüntüden, psikolojik durumlardan, hiç akla gelmeyen bel boyun problemlerinden, bağırsaklarda oluşan şişkinlik, gaz, kronik kabızlık vb. gibi birçok faktörden etkilenir. Keza fibromiyalji sendromunda da  boyun omurgasında düzleşme, kireçlenme, sıcak-soğuk alerjisi, stres birikimi, sırt ağrıları, sabah yorgunluğu gibi rahatsızlıklar vardır.

Dolayısıyla bu kişiler dinlenmek için erken yatsalar bile sabaha dinç kalkamazlar.

Bir süre kendilerini iyi hissetseler bile genelde yorgundurlar. Bu hal bir süre sonra kronikleşir. Müzmin hastalık olur.

Kronik yorgunluk, aslında birçok faktörün bir araya gelerek oluşturduğu kompleks bir durumdur.

Her iki sendromda da rahatsızlığın net olarak “sebebi şudur” denilemez. Çünkü rahatsızlık fiziksel ya da biyolojik kaynaklı değildir. Önceleri, bu durumdaki hastaların tahlil ve tetkiklerinde bir şey bulunamayınca, “psikolojik rahatsızlığınız var” veya “hastalık hastası olmuşsunuz” deniliyordu.

 

Kronik yorgunluk ve fibromiyalji tedavisi

Kronik yorgunluk ve fibromiyaljide tedavinin esasını hastanın şikâyetlerinin tedavisi oluşturur. Bu tür hastaların durumu nöroloji, psikiatri, dâhiliye, fizik tedavi, ortapedi vb. gibibirkaç uzmanlık sahasını birden ilgilendirir.

*Akupunktur ile kronik yorgunluk ve fibromiyalji sendromunda bilinen tüm yöntemlerden daha iyi netice alınır. Çünkü akupunktur tedavisi ile hem bu uzmanlık sahalarının yaklaşımlarının çoğu sağlanırken hastanın şikâyetlerini gidermede de ilaç sayısı çok aza düşürülmekte hatta bazen tamamen ilaçsız olarak tedavisi sağlanmaktadır.

 

Detaylı bilği için online veya telefon ile bize ulaşabilirsiniz …

 

http://www.marasakupunktur.com/iletisim.cfm

 

Danışma hattı:0 216 443 83 84