info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

ROMATOİD ARTRİT

ROMATOİD ARTRİT

“Tutmadığı doku ve organ yok”

                                     Romatoid artrit nedir?

 

Romatoid artrit, halk arasında “iltihaplı romatizma” olarak adlandırılan, vücudun bütün doku ve sistemlerini tutan iltihabi (inflamasyon) bağ dokusu hastalığıdır. Romatoid artrit bu bakımdan özellikle kadınlarda en sık rastlanan sistemik bağ dokusu hastalığıdır. Romatizmanın vücutta en sevdiği bölgeler el ve diz eklem bölgeleridir. Genellikle 25 – 50 yaş arasındaki bayanlarda görülür. Kırk yaşından sonra daha sıklıkla görülür. Topluma oranladığımızda her yüz kişiden iki kişide görülebilir.

 

Romatoid Artritin erken teşhisi zordur ama

Romatoid artritin erken teşhisi zordur. Rahatsızlığın ilk başlarında yapılan klinik tetkiklerde genellikle romatoid artrit bulguları pek bulunamaz.

Sınırda romatoid artrit durumu vardır. Yani bu tetkikler bir süre sonra yapılsa ortaya çıkabilecek iken, sınırda olunca tetkikle ortaya çıkmaz. Ancak hastada var olan ve hastanın şikayetiyle ortaya çıkan ramotoid artrit öncesi diğer belirtiler sebebiyle hasta erken safhada akupunktur tedavisine alındığında 3- 4 yıl sonra oluşacak romatoid artritin de önüne geçmiş olunur. Bu durum çok çok önemlidir.

Burada hastayı yakından tanımanın, hastanın şikâyetlerini önceye dönük iyi dinlemenin ve hekim olarak tecrübenin çok önemli rolü vardır. Böyle sınırda bir vakaya, geleneksel tetkiklere ilave olarak bir de akupunktur muayenesi ile yaklaşılırsa şahsın immünolojik bir rahatsızlığı olduğu daha net belirlenir.

 

Romatoid Artrit ve akupunktur tedavisi

 

Akupunktur tedavisi olan kimseler eğer sınırda veya başlanğıç seviyesinde romatoid artrit ise tamamen tedavisi mümkündür. Eğer bu dönemde düzenli  bir tedavi olunursa, akupunkturun ödem çözücü, inflamasyon önleyici ve bağışıklığı regüle edici özelliği sayesinde, vücuttaki şişliklerin yavaş yavaş düzelmesi sağlanır. Bağışıklık sistemi dengeye alınır ve güçlendirilir.

Akupunktur vücudu bir bütün olarak ele alan tedavi yöntemidir.

Akupunktur tedavisiyle hasta ilaç kullanımını azaltacağı için diğer organlarını yormamış olur. Ayrıca bağışıklık sistemi dengelenir.

Hastalarımızda akupunkturun ve lazer tedavisi ile vucudun doğal steroidi (kortizonu) artırıldığı için hastalarda sık sık oluşan iltihap yükselmesi (atak/alevlenme) de sönmüş olacağından hastalığın tahrip edici etkenlerinden de korunmuş olmaktadırlar. “Maraş Akupunktur” olarak klinik tecrübemizle, bu tür şikayetle bize gelen birçok hastamız kliniğimize tekerlekli sandalyede gelmişken, belli bir tedavi sonrası yürümeye başlamış, ceket giyemeyecek durumda olanlar bugün otomobil kullanır hale gelmişlerdir.

Detaylı bilği için online veya telefon ile bize ulaşabilirsiniz …

 

http://www.marasakupunktur.com/iletisim.cfm

 

Danışma hattı: 0 216 443 83 84