info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

AKUPUNKTUR

AKUPUNKTUR

“Her zaman ve her yerde "

             Akupunktur

Akupunktur, hem Dünya Sağlık Teşkilatı hem T.C. Sağlık Bakanlığınca bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiş bilimsel bir tedavi yöntemidir.

Akupunktur bir cümlede söylenecek olursa, vücutta denge sistemini tesis eden bir tedavi yöntemidir. Hayatın içinde nasıl ki “gece-gündüz”, “soğuk-sıcak”, “acı-tatlı” gibi zıtlıklar dengesi varsa, insan vücudunda da böyle zıtlıklardan oluşan bir denge sistemi vardır.

Bu sisteme “yin” ve “yang” dengesi denir. Sağlıklı kimselerde bu denge yerindedir.

“Yin” – “yang” dengesi, Çinlilerin “chi” dediği, bizim ise “can” dediğimiz vücuttaki hayat enerjisinin, gece gündüz belirli bir düzen içinde tüm organ ve sistemlerde deveran etmesini sağlar.

Bazı kişilerde bu denge (zaman içersinde bilinen bilinmeyen birçok yönden) bozulmaya başladıkça, vücutta enerji akımının deveranında da düzensizlikler başlar.

Bozulan denge ve enerji akımındaki düzensizlikler vücuttaki tüm organları ve sistemleri etkiler. Bu etkileşimin ileri derecesi, hastalık dediğimiz rahatsızlıklardır.

İnsan, (istisnalar hariç) doğuşta her bakımdan adeta sıfır km bir otomobil gibidir. Ancak zamanla insan da büyümeyle birlikte hayatın şartlarından da etkilenerek yıpranmaya, yorulmaya, deforme olmaya başlar.

Doğuşta denge üzerine kurulu sistemimiz etkilenmeye başladığında farkında olmadan ağzımızdan şu ve benzeri cümleler dökülür:

“Hiç keyfim yok” “Rahatsızım” “Hastalandım” “Ağrılarım var”

Aslında size bu sözleri söyleten, vücuttaki enerji akışının bir şekilde düzensizleşmesidir. Akupunktur uzmanı, bilimsel yöntemlere ilaveten akupunktur yöntemleriyle de yaptığı muayenede vücuttaki denge bozukluğunun muhayyel haritasını çıkartır.

Vücuttaki belirli noktaları kılcal iğnelerle uyararak, bozulan dengenin yerine gelmesi için vücuda gerekli uyarıyı gönderir. Bu uyarı, tıpkı, belirli noktaları tuşlayarak telefonla istenilen numaraya ulaşıldığı gibidir.

 

Vücutta denge bozukluğunun sebepleri nelerdir?

Peki, vücuttaki dengenin bozulmasına neler sebep olabilir? Binlerce sebebi vardır. Örneğin; * Aşırı sıcak ve soğuklar, * Cereyanda kalma, * Hava kirliliği, * Nemli ve rutubetli ortam, * Beslenme bozukluğu, * Stres, gerilim, öfke, * Zor hayat şartları, *Yürüyüş ve hareket azlığı

* Suni gıdalar ve yiyecekler, * Fest foot tarzı, ayakta ve hızlı beslenme, * Sigara ve alkol gibi zararlı maddeler, * Tuvalet alışkanlığı bozukluğu vb. bu dengeyi etkileyen sebeplerin başında gelenlerdir.

Akupunktur tedavisi bozulan denge sistemini düzenleyip kuvvetlendirdiği için sağlıklı kimseler dahi yılda bir kür akupunktur tedavisi olup enerji dengesinin bakımını ve güçlendirmesini sağlayıp ileride oluşabilecek hastalıklara karşı vücudu korumaya almalıdır.

 

Akupunktur vücudu bir bütün olarak tedavi eder

Akupunktur tedavi yönteminde hastaların şikâyetleri, makinenin parçaları gibi tek tek ele alınarak tedavi edilmez. Vücuda bölgesel yaklaşım akupunktur eğitim ve felsefesine uymaz.

Çünkü yukarıda açıkladığımız gibi vücuttaki enerji akımı tüm organ ve sistemleri aynı oranda etkilemektedir. Zaten bütün organlar ve sistemler birbirine bağlı ve koordineli çalışmaktadır. Dolayısıyla akupunkturda kalp için ayrı, böbrek için ayrı, migren için ayrı vb. tedavi olmaz.

Akupunktur muayenesinde vücudun “yin” – “yang” dengesi kontrol edilir. Denge bozukluğu ve sebep olduğu rahatsızlıklar genel hatlarıyla belli olur.

Tam teşhis için geleneksel tıbbın tahlil röntgen vb. yöntemlerinden de yararlanılır. Teşhis sonrası, söz konusu bozulan dengenin yerine gelmesi için, yeri ve özelliği farklı gereken noktalara akupunktur seanslarına başlanır. Rahatsızlığın derecesine ve şiddetine göre kaç seansta netice alınacağını akupunktur uygulayan hekimi bilir.

 

Akupunktur nelere iyi geliyor?

Kainat makro kozmos insan vücudu ise mikro kozmosdur. Kainattaki ve dünyadaki tüm olaylar bir düzen dahilindedir. İnsan vücudunda da bu düzen yaşam için gereklidir. Bu düzenin bozulduğu her durumlarda akupunktur tedavisi uygulanır.

Akupunkturla tedavi edilen hastalıklardan bazıları

*Boyun fıtığı * Romatoid artrit * Uyku apnesi *Baş ağrısı -Migren tipi baş ağrısı - Gerilim tipi baş ağrısı *Alerji -Allerjik sinüzit - Güneş allerjisi - Soğuk allerjisi  *Menüsküs *Meniere sendromu * Sistit (idrar yolu iltihabı) -Kronik alerjik sistit *Yüz felci, * Bronşial astma (astım) * Allerjik ve kronik bronşit * Farenjit *Kronik alerjik farenjit * Aftlar (ağızdaki yaralar) *Alerjik Tinnitus (kulak çınlaması) *Hipertansiyon (yüksek tansiyon) *Arterioskleroz (damar sertliği) *Kireçlenme * İnsomnia (uykusuzluk) *Obezite (şişmanlık) *Renal Kolik (böbrek ağrısı)* Behçet hastalığı * Bel fıtığı * Ankilozan spondilit *Kolitis ülseroza * Fibromiyalji *Rayno Fenomeni *Burger *Dejeneratif artroz *Hepatosteatoz (Karaciğer yağlanması) *Dismenore (sancılı adet) *Oligomenore (adet azlığı)* Konstipasyon (kabızlık) *Frijidite (soğukluk) *Empotans (iktidarsızlık) *Menopoz hastalıkları * Peptik ulcus(ülser) *Alopesi (saç dökülmesi)* Zona * Akne (ergenlik sivilceleri)* Psöriasis (sedef hastalığı)  *İnfertilite (kısırlık) *Diyabet (şeker hastalığı) *Sellülit * Allerjik konjüktivit (göz nezlesi) * Gebelik zehirlenmesi(preeklemsi) * Masa Başı Sendromu…

 

Detaylı bilği için online veya telefon ile bize ulaşabilirsiniz …

 

http://www.marasakupunktur.com/iletisim.cfm

 

Danışma hattı:0 216 443 83 84