info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

ANKİLOZAN SPONDİLİT

ANKİLOZAN SPONDİLİT

Genelde erkeklere özel bir hastalık

                   Ankilozan spondilit

Ankilozan spondilit:Özellikle omurgaları tutan, ağrılı, ilerleyici kronik romatizmal bir hastalıktır. Esasen omurgayı etkilemekle beraber, diğer eklemleri, kiriş ve tendonları da (kasların kemiklere yapıştığı bölüm olan bağları) etkiler. Nadiren göz, akciğer, barsak ve kalbi de etkileyebilir.

Söz konusu bu eklem, tendonlar ve kirişlerde başlayan iltihaplanma, ankilozan spondilitin de başlangıcını oluşturur. Bu rahatsızlıkta en sık etkilenen bölge leğen kemiği bölgesidir. Ama bel, göğüs ve boyundaki kemikler de farklı zamanlarda etkilenebilir.

Zaman içersinde kuyruk sokumundan başlayıp, boyuna kadar uzanan tam bir tutulum da olabilmekte fakat bu derece bir tutulum nadiren gerçekleşmektedir.

 

Ankilozan spondilitin nedeni nedir?

Rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmiyor. Araştırmalarda, AS hastalarının çoğunda HLA-B27 pozitif olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber HLA-B27 genine sahip olan herkeste ankilozan spondilit olur diye bir kural yoktur.  

 

AS’nin belirtileri nelerdir?

Tipik belirtilerinden bilinen bazıları:

*Haftalar veya aylar içinde yavaş yavaş artan bel ağrıları olur.

*Sabah kalkıldığında belde ağrı ve hareket kısıtlılığı olur.

*Bu durumun her türlü önlem alınmasına rağmen üç aydan daha uzun süre bazen artarak devam etmesi.

*Hareket veya egzersiz yapıldığında şikâyetler azalırken, hareketsizleştikçe (dinlenmeye geçildiğinde) şikâyetlerin artması. Burada durum mekanik bel ağrılarının tam aksine gelişir. Örneğin bel fıtığı rahatsızlığı yaşayan bir hastanın bel ağrısı, hareketlendiğinde artar, dinlendiğinde azalır.

 *Erken evrelerde, bu tür ağrılarla birlikte kilo kaybı da görülebilmektedir.

* Bu ağrılar ve kısıtlılıkla birlikte sürekli yorgunluk hissi oluşur.

 * Bu ağrılarla birlikte geceleri hafif ateşlenmeler ve gece terlemeleri yaşanır.

 *Ağrılar, gece dinlenmeye geçildiği ve sabah kalkıldığı vakitlerde daha net bir şekilde ortaya çıkar.

*Bazen belde bu tür bir ağrı ile birlikte bazen de baldırlarda gezici ağrılar olur.

 *Kimi vakalarda bu rahatsızlık topukta yaşanan bir ağrıyla başlar.

*Kimi vakalarda kişide göğüs ağrısıyla başlar. Tüm bunlar vücudun bir bütün olması sebebiyle eklemlerde yaşanan deformasyonun yerine ve etkilediği bölgeye göre değişiklik arz etmesinden ibarettir.

 

Ankilozan spondilit diğer organları etkiler mi?

Ankilozan spondilit rahatsızlığının dolaylı dolaysız tüm vücudu etkileyeceği bir gerçektir. Bu genel etkileşimin yanında belirgin olarak gözleri, akciğeri ve kalbi etkilediği tespit edilmiştir. Ancak şu var ki bu etkileme hayatı tehdit edici bir etkilime değildir.

 

Maraş akupunktur ve ankilozan spondilit tedavisi

Ankilozan Spondilit, akupunktur ve lazer tedavisi ile en iyi cevap aldığımız romatizmal hastalıkların başında geliyor. Akupunktur, enflamasyonun önlenmesi ve vücut direncinin arttırılarak hastanın romatizmal reaksiyonlara karşı direncini doğal ve en üst seviyeye çıkartan bir tedavi metodudur. Ankilozan spondilit vakası olan bir hastada akupunktur tedavisinin bilinen üç temel etkisi şunlardır.

*Birincisi, antiemflamatuar (alevlenmeyi önleyici)  özelliği

* ikincisi ödem çözücü özelliği,

*üçüncüsü omurga kas ve bağlardaki biyomekanik dengenin ve esnekliğinin geri kazandırılması özelliği.

Bu üç temel etki sonucu, özellikle genç ve orta yaştaki hastalarda daha iyi cevap alabiliyoruz. Deformasyonunu yakaladığımız safhada durdurabiliyor veya yavaşlatabiliyoruz. Hatta deformasyon (şekil bozukluğu) başlamış genç hasta gruplarında geriye dönüş bile olmaktadır. Hastaların kullanması gereken ilaç sayısını da azalıyor veya ihtiyaç duyulmuyor. Ayrıca akupunktur, diğer birçok olumlu etkisiyle vücuttaki bütün hücrelerde tamir bakım ve onarım faaliyetinin başlamasına sebep olduğu gibi bağışıklık sistemini de kuvvetlendirerek hastalığa karşı hastanın direncini en üst seviyeye çıkartmaktadır.

 

Detaylı bilği için online veya telefon ile bize ulaşabilirsiniz …

 

http://www.marasakupunktur.com/iletisim.cfm

 

Danışma hattı:0 216 443 83 84