info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

OBEZİTE ve ZAYIFLAMA

OBEZİTE ve ZAYIFLAMA

“Zayıflamak öyle kolay mı?”

               Obezite ve zayıflama

Zayıflamak isteyenler ne yapıyor?

*Obesitenin çok yemekten meydana geldiğini sananlar, yemek ve içmekten vazgeçmeye çalışıyor. *Hareketsizlikten zannedenler, jimnastik salonlarına koşuyor, kimileri bu aletleri evine alıyor. *Kimileri, şimdi adına "fitnes center" dedikleri, aslında Türkçesi "zinde oluş" anlamına gelen, aletli masajlı salonlarda güya bu "ayıp"tan kurtulmak için uğraşıyor,

*Kimileri, sipariş verir gibi zayıflattığını iddia eden diyetisyen, doktor, zayıflama merkezi adındaki bazı kurum ve kuruluşlara gidiyor.

Peki, şişmanlık tıbbi bir vaka olduğu halde, bunun tedavisi neden tıbbi olarak ortaya konmuyor? Ya da zayıflamak için tıbbın önerdiği farklı bir yöntem yok mu?

 

Zayıflamak öyle kolay mı?

Modern tıp bugün birçok konuda harikalar meydana getiriyor. Ama yine bir o kadar konuda, maalesef henüz yetersiz kalmaya devam ediyor. Yine maalesef şişmanlık ve fazla kilonun tedavisi konusunda da yetersiz kalmakta… Dünyada tıp çok gelişmiş olmasına rağmen ABD ve Almanya gibi ülkelerde şişmanlar çoğalmakta obezlik hızla yayılmaktadır. Demek ki tıbbın bu konuda ortaya "ilaç" olarak koyabileceği bir olgusu yoktur.

 

Zayıflama komplike bir tedavi ister

*Baş ağrısına bir ilaç alırsınız geçer, *Akciğerde iltihaplanma varsa beş iğne vurdurursunuz, iltihap kurur. *Peki, zayıflamak için gelen insanın, iğne yapar, ilaç verir gibi iştahını kesmek olur mu? Aslında bu bir sağlık suçudur. İştah, insanın sağlıklı olup olmadığının belirtisidir. Onu ortadan kaldıramazsınız. *Şişman kişiyi bir ömür boyu koşturamazsınız. *Bir ömür boyu perhize göre yaşatamazsınız. *Her insan farklı bir dünyadır ve her insanın, kilo almasında kendine göre yüzlerce belki binlerce farklı sebep vardır. *Genelde bunu kalıtım, *hormonal dengesizlik, *oburluk, *dengesiz beslenme vb. gibi kategorilere ayırmakla birlikte bu çok farklılığı iyi görmek gerekir.

***

Demek ki zayıflama basit bir iş değildir. Hele hele bilinen o belli merkezlerin yaptığı aksesuar türü hareketlerle vs. ortadan kaldırılacak kadar kolay ve ucuz hiç değil... Öyleyse herkes kendini bu konuda yeniden sorgulamalıdır. Şişmanlık komplike bir rahatsızlıktır. Bir günden bir güne oluşmaz. Dolayısıyla tedavisi de bir günden bir güne değildir. En önemlisi de şişmanlığın tedavisinde standart metot, diyet vs. falan yoktur. Şişmanlık bünyesel, hormonal ve kalıtımsal bazı rahatsızlıklar haricinde büyük oranda ciddi bir beslenme alışkanlığı ve dengeli beslenme kültürüyle birebir alakalıdır.

 

Diyet bir heves veya fantezi midir?

Diyet yapanlar sakın alınmasın, Günümüzde diyet yapmak bir fantezi oldu, Diyet yapmayan kadın kültürsüz, kaba, cahil görülür oldu. Oysa diyet, insanın kendine saygısını yitirmesidir, Ayrıca diyet, sanki sadece zengin olanların yapabileceği, fantezi bir etkinlik gibi empoze ediliyor, Fakir olan şişmanlar ne yapacak? O bakımdan diyoruz ki, diyet bir fantezi bir etkinlik değil, aksine kendi iradesine hâkim olamayan insanlara yapılan çocukça bir muameledir, Aklı başında her insan zararı anlatıldığında neyi ne kadar yemesi gerektiğine karar verebilecek iradeye sahiptir, Yeter ki siz ona fazla kilodan niçin ve nasıl kurtulması gerektiğini anlatın. Asıl marifet, zayıflamanın güzel görünmek için değil, sağlık için önemli olduğunu anlatabilmektir.

 

Sağlık için zayıflamanın önemi

Zayıflamak isteyen kişi, günlük harcadığı enerjiden daha düşük kalorili bir beslenme uygulamalıdır. Bu sayede vücutta rahatlamalar da başlar. Zayıflayan kişi, *Yüksek tansiyon riski azalır. *Kalp yetmezliği tehlikesinden uzaklaşır. *Nefes darlığından kurtulur. *Damar sertliği oranı azalır. *Böbrekler ve karaciğer daha rahat çalışır. *Göğüs kasları iyi çalışır. *Bel ve sırt ağrıları varsa azalır veya geçer, *İş verimi artar. *Moral zenginliği ve yaşama sevinci gelişir.

 

Akupunktur tedavisiyle zayıflama

Akupunktur uzmanı Dr. İsmail Maraş der ki: Kilo ve bölgesel zayıflama konusunda bize başvuran hastalarımızda öncelikle sorunun nereden kaynaklandığını tespit ediyoruz. *Kilo problemi hormonal bir bozukluğa mı bağlı? *Metabolizmayla mı ilgili? *Kullanılan ilaçlara mı, *strese mi bağlı? *Hamilelik sonucu mu oluşmuş vb. Bütün bunların nedenini ortaya koyarak önce nedene yönelik tedavi uyguluyoruz. *Aksi halde yapılan tedaviler yeterli sonuç vermez. Veriyor gözükse bile tekrar verilen kilolar kolayca geri alınır. *Ama kiloya sebep olan problemleri ortadan kaldırdığımızda ve kulak ve vücut akupunkturu uyguladığımızda, sağlıklı bir biçimde ayda ortalama 3–5 kilo arası verilebilmektedir. *Ayrıca santral obezite dediğimiz karın bölgesindeki yağlanmalar da en sağlıklı şekilde azaltılmış olmaktadır. *Akupunktur ile sağlıklı ve dengeli şekilde zayıflanılabilir. *Vücut ve kulak akupunkturu birlikte olunduğunda sağlıklı ve sistemik zayıflama gerçekleşir. *Bu şekilde zayıflamada hem iştahla ilgili otokontrol gelişmiş olur. *Hem de kalıcı zayıflama sağlanmış olur. *Bu tedavide ayrıca çok gerekmedikçe diyet yapmaya lüzum yoktur. Önemli olan dengeli beslenme alışkanlığı kazanmaktır.

 

Danışma hattı:0 216 443 83 84

www.marasakupunktur.com