info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

CİLT KRIŞIKLIĞI ve GÜZELLİK

CİLT KRIŞIKLIĞI ve GÜZELLİK

“Akupunkturun armağını”

                      Cilt kırışıklığı ve güzellik

 

Yaşlanmak kaçınılmaz ama

Biliyoruz ki kırışıklıklar yaşlanmayla birlikte oluşuyor. Yeni doğmuş mini mini bir bebeğin yüzü nasıl henüz süt kokuyorsa, onsekiz yaşındaki bir genç kızın cildi nasıl pırıl pırıl ve duru ise, elli yaşındaki bir kadının da cildi de ister istemez elli yaşın verdiği olgunluğu sergileyecektir.

Aslında bu doğanın yapısında olan son derece normal bir gelişmedir. Yani yaşlanma doğanın kaçınılmaz gerçeğidir? Ancak aynı boy yaş ve kilodaki iki kişiden birinde kırışıklıklar neden az iken birinde çok diye sorulabilir.

Bunun birçok sebebi vardır. O yüzden dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam önemlidir.

Ama şu da bir gerçektir ki, yaşlanmak kaçınılmazdır. Ama biz nedense yaşlanmayı kabullenemiyoruz. Hatta yaşlanmamak için tıp yeni bir pencere aralamaya çalışıyor: Anti-aging yani yaşlanmaya karşı koyma vb. gibi.

 

Deride kırışıklıklar niçin olur?

Derideki kırışıklıkların yaşlanmayla elbette alakası vardır. Ancak 40- 50’li yaşlardan önce oluşan kırışıklıkların sebebi yaşlanmadan öte dengeli ve sağlıklı beslenmeyle alakalıdır. Kimi ailelerde anneanne babaannelerin yüzleri pırıl pırıldır. Bu tür ailelerin çocukları da eğer, onların yaşadığı gibi bir hayat sürerse mümkündür ki onlar gibi cilde sahip olacaklardır. Ancak bir insan, eğer *Güneş ışığına karşı gerektiği kadar cildini koruyamamışsa, *Sigara içiyorsa, *Güzelliğin bir parçası diye lanse edilen makyaj malzemeleri aşırı kullanıyorsa, *Kozmetik ürünlere dönük rasgele kişisel bakım uygulaması yapıyorsa, *Rasgele bir rejim uyguluyorsa, bütün bunlar derinin o muhteşem yapısını bozmaya ve onu deforme etmeye yönelik uygulamalardır.

 

Cilde zarar verenler

*Fazla şeker ve çikolata yemenin her ne kadar cilde zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmamışsa da, bunların fazlalığı cilt sağlığını koruma açısından iyi sayılmaz. Bunun yerine vitamin ve mineral bulunan yiyecekler daha sağlıklıdır.

*Kişisel cilt bakımında bilinçli olmak gerekir. Vücudu, aşırı güneşten, cereyandan korumak, kirli bırakmamak, sıcak soğuk ortama ani geçişler yapmak cildi ister istemez yıpratır.

*Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini bilinçsizce tüketmek de cildin deformasyonunu hızlandıran önemli etkenlerdendir. Bu bakımdan nemlendiricileri cildin ihtiyacı olan bölgelere yeteri miktarda sürmek gerekir.

*Stres kiminde baş ağrısı yapar, kiminde alerjik reaksiyonlar gösterir. Bu da cildi etkileyen sebepler arasındadır.

*Sivilce gibi, isilik gibi durumlarda cildin o bölgelerini fazla kurcalamak da ciltteki enfeksiyonu artıracaktır.

*Gündüz kullanılan kişisel bakım ürünleri ve makyajı temizlemeden yatmak

*Sigara ve alkolün cilde vereceği zarar yukarıdakilerin toplamından daha fazladır.

Bunlar ikisi de vitamin ve mineral bakımından vücudu zayıf düşürür. Alkol vücuttaki oksijen ve C vitaminini yakarak, cildin yeni ve sağlıklı hücreler üretebilmesi için ihtiyaç duyduğu aminoasitleri yok eder. Böylece cildin nefes alması son derece zorlaşır. Sigara da öyledir.

 

Kırışıklığa karşı akupunktur

Akupunktur uzmanı Dr. İsmail Maraş der ki: Cilt kırışıklığı için doğrudan akupunktur tedavisi akla getirilmezse de, boyun fıtığı, kronik sinüziti, migreni vb. rahatsızlıkları sebebiyle tedaviye alınan hastalarımızın, akupunkturun sistemik ve iğne batırılan bölgedeki lokal etkilerinden dolayı cilt kırışıklıklarında da bariz bir azalma fark ettiklerini söylediklerini müşahede etmekteyiz.

Elbette ki birçok rahatsızlıkta, altta yatan hastalık tedavi edildiğinde stres, gerginlik, kasılma gibi durumlar çözülüyor ve dolaylı olarak vücudun bütün hücreleri olumlu etkileniyor. Ayrıca akupunktur uygulanan yerlerde dolaşımın artması, toksinlerin giderilmesi, tamir ve yapım işlerinin hızlandırılması gibi direk etkilerinden dolayı da cilt kırışıklıklarında azalma olabiliyor.*Akupunktur zaten vücudu bir bütün olarak ele alır. *Vücudun zaman içersinde iç ve dış etkenlerle deforme olan tüm organlarını, bir bütün olarak uyarır. * Denge sistemini düzenler. Dengesi yerine gelen vücut otomatikman kendi bakım tamir ve onarımını gerçekleştirmeye başlar. *Protein *Kolajen doku vb. üretimi artar. *Kimi ağrı ilaçları, sinir ilaçları, tansiyon ilaçları vs. yan etki olarak kolajen yapıyı etkilemekte bu da cilt kırışıklığını artırmaktadır. *Akupunktur kan dolaşımını hızlanır. *Temiz kan akışının vücudun en uç noktalarına kadar sağlıklı ulaşımı sağlanır. *Kabızlığı tedavi eder ve böylece kişinin atılması gereken toksinler sebebiyle cildine, derisine artı yük binmez. Bu da kırışıklığa engel olur.*Karaciğer, böbrek, salgı sistemi, boşaltım sistemleri gibi birçok sistemin düzenli çalışmasını sağlar.*Vücut dışarı atılması gereken toksik maddeleri atmak için deriye fazla ihtiyaç duymaz. *Böylece derimizdeki yıpranma ve kırışıklık minimuma iner. *Ayrıca akupunktur tedavisi sayesinde, tamir ve bakım düzenine geçtiği için de oldukça yüz güldürücü sonuçlar elde edilir.

 

Danışma hattı:0 216 443 83 84

www.marasakupunktur.com