info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

DİZ KİREÇLENMESİ ve MENÜSKÜS

DİZ KİREÇLENMESİ ve MENÜSKÜS

“İşleyen vücut kireçlenmez”

Diz kireçlenmesi ve menüsküs

 

İşleyen vücut kireçlenmez

Kireçlenme denilen hal, kişinin saçlarının beyazlaması, yaşlanması gibi doğal bir süreçtir. Kişinin yaşlanması nasıl önlenemiyorsa, kireçlenme de  önlenemeyen bir süreçtir.   Dolayısıyla “kireçlenme” demek, bu sürecin erken yaşta başlaması, yani fizyolojik yaşlanmaya oranla daha hızlı ilerlemesidir. 

Vücuda yapılacak en büyük kötülük onu hareketsiz bırakmaktır. Mesleği gereği hareket edenler elbette şanslı. İnsan hareketsiz kalırsa eklemler normal süreçten daha erkenkireçlenmeye başlar.

 

Eklem kireçlenmesi nedir?

Eklem kireçlenmesi (osteoartrit) eklemlerde kıkırdak kaybına bağlı olarak oluşan iltihabi hastalığın adıdır. Aynı zamanda en sık karşılaşılan eklem rahatsızlığıdır.

Yaşlanmayla birlikte eklemleri etkileyen deformasyonlar, eklem içi kırıklar, yaralanmalar ve geçirilen iltihaplar bu hastalığa yol açan temel faktörlerdir. Bu sebeple “yaşlılık romatizması” olarak da bilinir. (Kalça çıkığı da ilerleyen dönemde kireçlenmeye neden olabilir.)

      

Kireçlenmenin sebep olduğu şikâyetler?

Eklemi oluşturan kemiklerin yakın temas ve sürtünmesi ağrıya sebep olur. *Dökülen kıkırdak dokusunu ortamdan uzaklaştırılmak için bölgede iltihaplanma başlar. *Bu dönemi eklemden gelen kıtırtı sesleri, şişlik, çarpıklık ve şekil bozukluğunun oluştuğu dönem takip eder. *Ağrı sebebiyle topallama veya değişik yürüyüş şekilleri oluşabilir. *Ağrı ve şikâyetler genelde bel, diz, ayak bileği, kalça eklemi gibi yük altında çalışan eklemlerde olsa da omuz, dirsek, el bileği, el eklemleri hatta çene ekleminde de hissedilebilir.

 

Menüsküs nedir?

Menüsküs de diz eklemindeki C şeklinde kıkırdaktır. Her iki dizde iki tane bulunur. Diz eklemini koruyucu görevleri vardır. Vücudun neredeyse bütün ağırlığını taşıyan diz ekleminde sürtünmeyi önleyici ve aynı amortisörler gibi “şok veya darbe emici” özelliği vardır. Bu kıkırdakların çeşitli sebeplerden dolayı zedelenmelerine, yırtılmalarına, ezilmelerine menüsküs lezyonları ismi verilir.

 

Çok önemli bir bilgi

Normalde dizin iç kısmının vücuttaki diğer dokular gibi kendisine ait kan damarları yoktur. Dolayısı ile dizin beslenmesi çevre dokulardaki kılcal damarlardan emme yoluyla olur. Burada önemli olan sorun dizdeki menüsküsün kendini yenilemesi için yeterli kan dolaşımının olmamasıdır. Zaten menüsküs, diz çevresindeki kas ve bağ dokularının zayıflaması, dejenere olması ve kan dolaşımlarının bozulması sonucu dizde biyomekanik hadiseler ve zorlanmalar sonucu oluşmaktadır.

Dolayısı ile menüsküsün tedavisini yapmak için hem dize esneklik ve elastikiyetini kazandırmak gerekirken hem de dizin ve çevresindeki dokuların kan dolaşımının düzenlenmesine yönelik tedavi edilmesi gerekir. Bu ise mevcut tedaviler arasında en iyi şekilde akupunktur tedavisiyle sağlanabilmektedir.

 

Menüsküs ameliyatına karar verirken

Diz çevresindeki dokuları tedavi etmeden sadece dizin ameliyat edilmesi sağlıklı bir yaklaşım değildir. Eğer böyle olsaydı dizinden ameliyat olmuş vakaların en az  %70-80'ninde devam eden rahatsızlıkların devam etmemesi gerekirdi.

Sadece menüsküs ve sonucu oluşan ağrı, fonksiyon kaybı gibi durumlarda değil, hangi hastalık olursa olsun hastalığın oluşum sebebine yönelik tedavi ve inceleme yapılmaz ise yapılan tedaviler maalesef günü kurtarmaya yönelik olur.

Menüsküs şikâyeti, ameliyat kararı verilmiş olsa dahi, genellikle akupunktur tedavisiyle ameliyata gerek kalmayacak şekilde rahatlıkla tedavi edilebilmektedir.

Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi diz bölgesinde oluşan ödemin (şişlik) ve dolaşım bozukluğunun tedavisi gerçekleşip ödem çözülüp dolaşım da dengelenince dizdeki hareket kısıtlığı da düzelmiş olmaktadır. Menüsküs tedavisinde de akupunktur en etkin yöntemlerden biridir.

 

 Akupunkturla menüsküs ve kireçlenme tedavisi

Akupunktur uzmanı Dr. İsmail Maraş der ki: Menüsküs ve kireçlenmenin tedavisinde amaç, vücudun doğal sürecini normal hale çekmektir. Bundan dolayı stres yapmaya da gerek yoktur. İyi bir akupunktur tedavi sonrası ağrılar düzelir, menüsküs şikâyetlerinde dize esneklik ve elastikiyetini kazandırmak için diz ve çevresindeki dokuların kan dolaşımının düzenlenmesine yönelik tedavi edilir. Bu iki rahatsızlıkta da normal sürece girildiğinde sağlıklı yaşantıya devam edilir.

Yaklaşık 15 yıldır menüsküs, kireçlenme, bel ve boyun fıtığını, acil travma vakaları dışında ameliyat ettirmeden rahatlıkla tedavi etmekteyiz. Çünkü akupunktur vücudu bir bütün olarak tedavi eder. Akupunktur tedavisinin vücuttaki sayısız etkisinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

* Akupunktur eklem bölgesinde yan ve çapraz bağların, bağ dokularının kanlanmasını sağlar. * Ağrının giderilmesinde oldukça etkilidir. * Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. * Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. * Şişkinlik, gaz, ekşime, kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını düzenler.* Uykusuzluk, sabah yorgunluğu, halsizlik gibi durumlarda yüz güldürücü sonuçlar verir. * Boyundaki yapısal bozukluğu tedavi ederek, beyne kan ve oksijen gitmesini sağlar. * Ödem çözücü özelliğiyle, kireçlenme olan bölgelerde kıkırdak doku ve çevresini rahatlatır. * Damar ve sinirlere yapılan basıyı önler. * Eklem kasları ve kapsüllerinin kanla beslenmesini sağlar. * Fleksibilite yani esnekliği artırır. * Eklem sıvısı normal salgılanmaya başlar. * Eklemde sürtünme, şişlik ve ısı artısı azalır veya tamamen yok olur. *Akupunktur tedavisinin hiçbir yan etkisi yoktur.

[Geniş bilgi için bkz: Sağlınıza Kavuşmak İçin 100 Soruda Akupunktur * Dr. İsmail Maraş* Anahtar Yayıncılık -2006]

 

Danışma hattı:0 216 443 83 84

www.marasakupunktur.com