info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

ADET DÜZENSİZLİĞİ

ADET DÜZENSİZLİĞİ

 

“Sorun sizde mi eşinizde mi?”

Adet düzensizliği ve kısırlık

 

Kısırlığa tıp dilinde infertilite deniliyor.

Kısırlık, gebe kalamama veya gebeliği doğuma kadar taşıyamama olarak da tarif edilebilir. Eşler arasında düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen, eğer bir yıl içersinde hamilelik gerçekleşmiyorsa kısırlıktan söz etmek mümkündür.

Evli çiftler arasında her yüz kişiden onbeşinde kısırlık söz konusudur. Bunlar arasında da, % 30 sorun kadında, % 30 erkekte % 20 ise hem erkek hem kadından meydana gelebilmektedir.

 

Adet düzensizliği

Normal adet süresi genelde 28 gündür. Adet kanama süresi dört gündür. Üç gün veya yedi gün sürmesi de normal sınırlar içersindedir. Bu düzenden sapmalar meydana gelmeye başladığında adet düzensizliğinden söz edebiliriz.

Tabii adet düzensizliği de kişiye özgüdür. Örneğin gebeliğe bağlı olarak bir düzensizlik söz konusu ise diğer olası bir hastalıktan söz etmek gerekmez. Adet düzensizliği, stres, kansızlık, mevsim geçişlerinde de olabilmektedir.

Adet görememe, çok seyrek adet görme, çok kanamalı adet, adet dışı kanamalar, ilişki sonrası kanamalar, ergenlik kanamaları, menopoz döneminde kanamalar da adet düzensizliği kapsamında ele alınacak konulardır.

Adet düzensizliğinde gebelikten  sonra akla gelecek en önemli husus troid hormonlarının durumudur. Bu hormonların az ya da çok oluşu adet düzenini sürekli olumsuz etkiler. 

Bir diğer etken de polikistik over durumudur. Bu durumdaki kadınlarda adet düzensizliği yaşamayan çok azdır.

 

Polikistik over nedir?

Yumurtalıkta çok sayıda kistler bulunması demektir. Bu kistlerin oluşumu kadında adet düzensizliği başta olmak üzere, gebe kalamama, tüylenme, şişmanlama vb. birçok rahatsızlığa sebep olur.

Bu kistlerin oluşması sonucu yumurtlama olayı da devre dışı kalmaktadır. Progesteron hormonu salgısı olmamaktadır. Dolayısıyla kadının adet göreceği zaman da belirsizleşir, düzensizleşir.

Kadında herhangi bir denge bozukluğu veya rahatsızlık sebebiyle yumurtlama sürecinde bozulmalar yaşandığında polikistik over denilen vaka da gelişmeye başlayabilmektedir. Çünkü bu daha çok beyindeki hipotalamus bölgesiyle alakalıdır. Hormon salgısındaki bozukluk sonucu oluşabilmektedir.

 

Akupunktur ve kısırlık tedavisi

Akupunktur uzmanı Dr. İsmail Maraş der ki: Akupunktur tedavisi sonrası birçok hastamızın hamilelik dönemine girdiği sevinçle gözlenmiştir. Çünkü akupunktur tedavisi, kısırlık sorunu olan erkek ve kadın hastaya mevcut tedavi yöntemleri arasında en etkili yaklaşımı sunar. Şöyle ki;

Erkekte:Sperm sayısını artırır ve hareketliliğine güç kazandırır. *Canlılık kazandırır.

Hormonal sistemi düzelterek, sperm yapısındaki bozukluğu ortadan kaldırır,

Kadında: Bağışıklık sisteminden kaynaklanan olumsuz faktörleri tümünden tedavi eder,

*Akupunkturel stimülasyon tedavisiyle yumurtalıklar gereken miktarda uyarılır. Böylece yumurtalıkların büyümesi, kanda hormon düzeylerinin yükselmesi sağlanır. *Yumurta üretimi artar ve bozukluğu giderilir, *Tüplerdeki tıkanma riskini azaltır. * Mycoplasma gibi sık rastlanan enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır. *Endometriotik rahatsızlıklarda en etkin tedaviyi gerçekleştirerek yumurtalıklarda bulunan ve çikolata kisti adı verilen kistin çözünümünü ve ortadan kalkmasını sağlar,

*Hormon tedavisiyle, yumurta hücresi üzerinde olumsuz etkide bulunabilecek zararlı salgıları durdurur yumurtlamaya teşvik eder. *Aynı zamanda adet bozuklukları giderilir, adet dönemi düzene girer, *Rahim iç tabakası kalınlaştırılır.* Hastalıkta en sık rastlanan karın alt bölgelerindeki ağrıyı giderir. *Böylece adet kanamasının hemen öncesinde başlayan ağrılar son bulur. *Kasılmaları önler.

 

Akupunktur ve tüp bebek

Akupunktur uzmanı Dr. İsmail Maraş der ki: Tüp bebek için kullanılan yöntemlerin başında aşılama da denilen inseminasyon yöntemi gelir. Burada birinci öncelik hormon ilaçlarıyla kadında yumurtanın gelişimi sağlamaya çalışmaktır. Bu yöntemde her denemede hamile kalma oranı % 17-18’dir. Yumurtalıklardaki gelişim istenilen düzeye ulaşana kadar hormon ilaçları uygulanır. Ayrıca tüp bebek için müracaat edenlerin stresten kurtulması önerilir. Hatta tüp bebek yöntemini uygulayanlar dahi, hastanın akupunkturla stres tedavisi olmasını önerir. Oysa akupunktur strese çözüm olmakla birlikte, hormon tedavisinde ilaca hiç gerek kalmadan veya çok az gerek duyularak çok daha mükemmel sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Dolayısıyla infertilite tedavisinde akupunktur, tüp bebek yöntemi de dâhil diğer birçok yönteme oranla oldukça yüz güldürücü neticeler vermektedir. Tedavide etki (fizyolojik - kimyasal cevaplar) seanslara başlar başlamaz oluşur. Genç yaştaki hastalarda tedaviyle alınan cevap, yaşlı (geriartrik)gruba oranla çok daha iyidir. Klinik tecrübelerimizde gürdük ki tüp bebek yöntemine karar vermeden önce hastanın akupunktur tedavisi olması birçok hastamızda müşahede ettiğimiz gibi, tüp bebek yöntemine gerek kalmadan veya ilk tüp bebek denemesinde hamile kalma oranı artmaktadır. Stres sebebiyle akupunktur tedavisi olunduktan sonra tüp bebek yöntemine başvuranların şansının çok fazla arttığını batılı otoriteler de araştırmalar sonucu tespit ve kabul etmişlerdir. Oysa bu tedavi sonrası genellikle tüp bebek yöntemine bile gerek kalmaz. Hamileliğe engel gizli alerji, hormon bozukluğu, adet düzensizliği vb. rahatsızlığı bulunan ve akupunktur tedavisi uygulanan hastaların 3 ay ile 1 yıl arasında hamile kalabilme ihtimali çok yüksektir.

[Geniş bilgi için bkz: Sağlınıza Kavuşmak İçin 100 Soruda Akupunktur * Dr. İsmail Maraş* Anahtar Yayıncılık -2006]

Danışma hattı:0 216 443 83 84

www.marasakupunktur.com