info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

MENİERE SENDROMU

MENİERE SENDROMU

“Baş döndüren bir hastalık”

Meniere sendromu

Meniere hastalığı nedir?

İlk defa 1861’de Dr. Meniere tarafından fark edildiği için onun ismiyle anılan, iç kulaktaki bir çeşit rahatsızlık. Neyin sebep olduğu henüz bilinemiyor. Ancak klinik müşahedelerimizde gördük ki, Meniere sendromu; boyunda daralma, fıtık, düzleşme, stres birikimi, orta kulak problemleri (vestibular denge sistemi), bağırsak problemleri, alerjik rahatsızlıklar vs. ile birlikte seyreden bir hastalıktır.

Neticede bu ve benzeri sebepler dolayısıyla iç kulaktaki bir bölmede bulunan özel sıvının yüksek basınca ulaşması sonucu oluştuğu tahmin ediliyor. İç kulaktan kaynaklanan baş dönmelerinin en önemli sebebinin de bu olduğu biliniyor.

Bu rahatsızlık genellikle tek kulakta meydana gelir. Ama nadiren iki kulağı birden etkilenmiş olanlar da bulunabilir. Genelde, yirmi ila elli yaşları arasında başlar.

Kimilerinde çok şiddetli baş dönmeleri hayatı çekilmez kılar. Hastanın günlük işleri bile kesintiye uğrar.

 

Belirtileri nelerdir?

*Meniere hastalığının en can sıkıcı belirtisi baş dönmesidir. *Hastanın başı, sanki bir şeyin etrafında çevriliyormuş gibi döner durur. Yerinde durduğu halde vücudu sanki hareket halendeymiş gibi olur. *Baş dönmesi genelde iç kulak rahatsızlığından olmakla birlikte, sinir sistemi rahatsızlığı olarak da ortaya çıkabilir. Buna da ayrıca dikkat etmek gerekir.*Özellikle baş dönmeleri esnasında işitme kaybı yaşanır. *Alçak frekanslardadır.

*Kulakta çınlamalar, zil sesi gibi zırıltı gibi sesler oluşur.*Söz konusu kulakta dolgunluk hissedilir.

 

Baş dönmesi ne zamanlar olur?

*Baş dönmeleri nöbetler halinde gelir. * Kişi o an denge kurmakta zorlanır. *Bir de üstüne bulantı ve kusma eklenir. *Bu bazen yarım, bazen bir hatta iki saat sürer. *Kimilerinde daha uzun da sürebilir. *Baş dönme nöbeti sürecince kişi hayattan kopar, günlük tüm işleri aksar.*Nöbet geçtiğinde hasta yorgun ve sersem haldedir. Uykusu gelir. *Bu bıktırıcı hal günlerce sürebilir.

 

Meniere nasıl teşhis edilir?

Menierenin tam teşhisini yapabilmek için mevcut şikâyetlerle gelen hastanın, mevcut ölçümlerine ilaveten “*Alerjik bir bünyesi mi var? *Şeker hastası mı? *Kan ve kolesterol düzeyi normal mi? *Troid bezi salgısının durumu nedir? *Sinir sisteminin durumu nedir? *Genel bağışıklık sisteminin dengede mi? *Sinüzit, burun tıkanıklığı vb. gibi burun problemi var mı? *Boyunda mekanik veya yapısal bozukluk var mı? * Bu sebeple beyin yeterli oksijen alabiliyor mu?" sorularına cevap aranmalıdır.

 

Neden sendrom olarak adlandırılıyor?

Çünkü Menier, birbirinden farklı en az öç dört çeşit rahatsızlığın birbirini etkilemesiyle ortaya çıkan komplike bir rahatsızlıktır. Örneğin; *Burun tıkanıklığının orta kulak üzerindeki basıncın artmasına neden olması ve hastadaki rahatsızlığın şiddetini çok daha fazlalaştırması. *Boyunda yapısal bozukluk olan hastanın, boyun kaslarındaki gerilimin beyne çıkan damarla üzerine uyguladığı bası sebebiyle beyne temiz kan sirkülasyonunda azalma olması, *Astım rahatsızlığı olan hastanın vücudu için yetirli oksijeni alamamamısı sonucu beyin oksijen ihtiyacının yeterli karşılanamaması vb sonucu menier rahatsızlığını etkileyen faktörlerden bazılarıdır.

Sonuçta meniere sendromu olan hastada, rahatsızlığı şiddetlendiren faktörler bile tedavi edilirse, hasta önceki haline göre çok daha iyi durumda olacaktır. Bu nedenle biz diyoruz ki, menier sendromunda akupunktur tedavisi, nörolojik tedavilerle hiç bir cevap alınamayan hastalarda dahi çok etkilidir.

 

Meniere sendromu tedavisi

Akupunktur uzmanı Dr. İsmail Maraş der ki: Akupunkturun bu rahatsızlığın tedavisindeki başarı yüzdesi nedir?

Meniere sendromunun tedavisinde, yukarıda belirttiğimiz etkenler de hesap edilmelidir. Akupunktur ile meniere hastalarını tedaviye almadan önce boyunda daralma, fıtık, düzleşme, stres birikimi, orta kulak problemleri (vestibular denge sistemi), bağırsak problemleri, alerjik rahatsızlıklar vs. rahatsızlıklarla ilgili tetkiklerin de yapılması lazımdır.

Rahatsızlığa doğrudan ve dolaylı etki eden sebepler tespit edildikten sonra tedaviye başlanabilir. Hastaya uygulanacak tedavinin ne kadar süreceği hastanın durumuna göre değişmektedir. Tedavideki başarı oranı fizik tedavisine ve nörolojik tedaviye (ilaç) göre çok daha iyidir.

Genelde hastaların yarıdan fazlası tamamen iyileşmektedir. Diğer % 50 hasta ise medikal tedaviye oranla daha iyi netice vermektedir.

Bu tedavi esnasında boyunda bir darlık, bağırsak sisteminin iyi çalışmaması, alerji, karaciğer fonksiyonları bozukluğu, depresyon vb. gibi problemler varsa onlar da aynı anda tedaviye alınmalıdır. Bunun için de akupunktur tedavisi oldukça elverişli ve etkin bir yöntemdir.

*Klinik tecrübelerimizden yola çıkarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Meniere Sendromunda da akupunktur tedavisiyle, mevcut tedavi yöntemlerinden alınabilecek neticeden çok daha iyi netice alınmaktadır. *Çünkü akupunktur bütün hücrelerde tamir bakım ve onarım faaliyetine başlar. *Tüm bağ dokularını kuvvetlendirip, bu dokuların kanlanmasına ve dolayısıyla fazla oksijen alıp beslenmesine sebep olur. *Bağışıklık sistemini düzelterek şişkinlik, gaz, ekşime, kabızlık, gibi birçok rahatsızlığı ortadan kaldırarak vücudun sindirim sistemini düzenler. *Kulak içinde oluşan ödem sebebiyle meydana gelecek denge kaybını ortadan kaldırır. *Lenf akımını düzenler. *Yine ödem sebebiyle damarlar ve sinirlere yapılan baskıyı önler. *Rahatlayan sinirler sebebiyle ağrı ve şikâyet ortadan kalkmış olur. *Bu bakımdan klinik tecrübelerimiz ve tedavi ettiğimiz hastalarımızın ifadelerinden dolayı çok biliyoruz ki, akupunktur ile Meniere hastalığında mevcut tedavi yöntemlerinden çok daha iyi neticeler almaktayız.

Danışma hattı:0 216 443 83 84

www.marasakupunktur.com