info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

YÜZ FELCİ

YÜZ FELCİ

“Tıpta fasial paralizi denilir”

Yüz felci ve trigeminal nevralji

 

Yüz felci nedir?

Yüzümüzdeki mimiklerden sorumlu sinirlerin fonksiyonlarını yetirmesi sonucu yüzde felç oluşur. Sinirlerin hangi sebeple fonksiyonunu yerine getiremediği büyük çoğunlukla anlaşılamaz. Ama viral enfeksiyonların, iltihabi rahatsızlıkların yüz felcini tetiklediği kanısı hâkimdir. Diğer yandan yüz kaslarında tik denilen rahatsızlığa sebep olan bir diğer rahatsızlık da trigeminal nevraljidir. Bu rahatsızlığa ciddi ve şiddetli bir ağrıyla birlikte ani kontraksiyon nedeniyle “ağrılı tik” de denilmektedir.Trigeminal nevraljinin karakteristik görünümü, şiddetli ve ani başlangıçlı bir ağrı olmasıdır. Ağrı genelde yüzün alt yarısını tutar

 

Yüz felci hangi tip

Yüz felcinin hangi tip olduğuna tedavi önceki hasta incelenerek karar verilmelidir. Hastanın boyun filmi, sinüs filmi, sinir ölçümü (EMG-elektro diagnostik test) sonuç ve raporlarının değerlendirilmesi daha net kararı vermede yardımcı olur.

Yüz felci periferik tip yüz felci mi santral tip mi bunun bilinmesi gerekir. Eğer periferik tip ise akupunktur ile çok başarılı bir tedavi gerçekleşir. Santral tip ise hastalığın başlangıç zamanı tedavideki başarı için önemlidir. Rahatsızlığın üzerinden geçen süre bir seneyi doldurmamış ise tedavi şansı yine yüksektir. Fasial paralizinin (yüz felci) tedavisinde akupunktur bilinen yöntemler arasında en etkin olanıdır.

 

Yüz felcinin sebepleri

Yüz felci bazı viral enfeksiyonlardan veya yüz sinirini tutan lezyonlardan kaynaklanabilir ki bunlar görüntüleme ile ortaya çıkar. Ama genellikle nedeni belirsizdir. Soğuk, stres, doğum problemleri gibi bazı durumlar rahatsızlığı tetikleyebilir.

 

Yüz felcinin belirtileri

Yüzdeki mimik hareketlerinde kısıtlılık veya tamamen kaybolması. Kaşın yukarı kalkıklığı, Göz kapağının düşmesi, dudakların istem dışı açılması, dişlerin istem dışı gösterilmesi. İstem dışı gülme pozisyonu. Yanakta şişme vb.dir.

Kimi hastalarda gözyaşında azalmalar görülebilmektedir. Kimi hastalarda tükürük salgısında azalma, tat duygusunda bozulma, gürültüye karşı hassaslaşma gibi şikâyetler de oluşabilmektedir.

 

Zamanla düzelir mi?

Yüz felci zamanla düzelebilir. Ama bazı hastalarda ilk haline dönemeyebilir. Bu yüzden hasarı en aza indirmek için felç geçirildiğinde erken tedaviye başlamak gerekir.

Yüz felci tedavisinde akupunktur çok etkilidir. İyileşme dönemini hızlandırır. Geç dönemde tedaviye alınan hastalarda da yarı yarıya bir iyileşme sağlar.

 

Korunmak için

Soğuk hava ve rüzgâra maruz kalmak yüz felcini tetikleyebilir. Ani soğuk virüslerin yüzün sinir uçlarında ödeme neden olabilir. Yüz felcinden korunmak için özellikle kış dönemlerinde yüzün ani soğuktan korunması iyi olur.

 

Akupunktur ve yüz felci tedavisi

Akupunktur uzmanı Dr. İsmail Maraş der ki: Akupunktur ve lazer tedavisi beyin oksijenlenmesini arttırarak beynin vücudun tüm organ ve dokularına, doğru komutlar vermesini sağlar. *Bağışıklık sistemini güçlendirir. *Kronik ve akut sinüzitli tip allerjik vakalar bağışıklık sistemi zayıftır. *Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. *Bağırsaklar sağlıklı çalışırsa, karın içi basınç dengeli olacağından akciğerler üzerine olan basınç azalır. Dolayısıyla burun ve beyin oksijenlenmesi daha rahat gerçekleşir. *Pankreas hormon ve enzimlerini salgılatır. Pankreastan salgılanan insülin hormonu, şekerin hücrelere girmesini sağlayarak kan şekerini düşürür. *Enzimleri salgılatarak mide ve barsak sindirimini kolaylaştırır. *Kabızlık problemlerini ortadan kaldırır. *Vücuttaki iç salgı bezlerini uyararak hormonların dengeli çalışmasını sağlar. *Beyin ve bağırsaklardan serotonin adı verilen hormon salgılatarak kişinin aktif dinamik ve zinde kalmasını sağlar. *Serotonin stresi azalttığından stres ve çaresizlik durumunun oluşturduğu problemler de düzelir. *Beyinden endorfinleri salgılatarak ağrı kesici etkileri ortaya çıkartır. *Karaciğer ve böbrekleri uyararak vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. *Tansiyonu dengeler. *Kolesterolü düşürerek damar tıkanıklıklarını önler. *Lokal olarak tüm kasların kanlanmasını arttırarak o kaslara oksijen girişini hızlandırır ve kasların koordineli çalışmasını sağlar. *Ayrıca akupunktur bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vücudun bakteri ve viral enfeksiyonlarına yakalanmasını önler. *Yakalanma durumlarında direnci arttırarak kolay atlatılmasını sağlar. *İlaçların vücutta oluşturduğu yan etkilerin giderilmesinde oldukça faydalıdır. *Böbrek ve karaciğeri korur. *Özellikle alerjik bünyeli hastalar ne kadar ilaç az kullanırsa ve opere (ameliyat) olmaz ise bağışıklık sistemini ve vücut direncini o kadar korumuş olur. *Akupunktur medikal ve cerrahi yöntemlere göre kronik alerji ve buna bağlı oluşan sinüzit, tedavisinde çok daha etkilidir.

Danışma hattı:0 216 443 83 84

www.marasakupunktur.com