info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

DEPRESYON

DEPRESYON

 “Âlemin keyfi yerinde yine maşallah”

Depresyon ve tedavisi

 

Genetik veya ortam sebebiyle veya hormon bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkan bıkkınlık haline depresyon denir. Depresyonda bireysel pes etme, ümitsizliğe kapılma ve içinden çıkamama durumları vardır.

Depresyon belirli dönemlerde olabildiği gibi, genellikle ergenlik dönemlerinde veya ana baba ölümünde, evlilerin genç yaşta iken birbirlerini kaybetme gibi çaresiz ve geri dönüşsüz durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu kişilerin ailelerinde de genelde alkolizm, intihar, aile geçimsizliği vb. vardır.

 

Depresyonun sebepleri

*Kişinin genetik yapısı depresyon gelişmesi açısından çok önemlidir. *Obsesif-kompulsif, bağımlı, histrionik ve sınırda kişilik bozukluğu gösterenlerde depresyona eğilim daha yüksektir. *hayır demesini becerememek, söylemek istediklerini içine atmak, *ailede veya okulda veya çevrede baskı altında yetişmek, *değer yargılarını yaşayamamak, *kendine öz güven duyamamak, *meramını karşıdakine tam anlatamamak veya anlatmakta zorlanmak, *kendinden beklentilere cevap verememek, *amaçladığı hedeflere ulaşmamak, *mümkün olamayacak hedeflere kilitlenmek, *mükemmeliyetçi olmak, *özellikle ergenlik dönemlerinde örnek alacağı kişinin olmaması, *yalnız kalmak, *inanç eksikliği, *ibadet eksikliği, *günah işlemek sebebiyle suçluluk duygusu vb. depresyona girmenin binlerce sebeplerinden ilk akla gelenlerdir.

 

Depresyon belirtileri:

*Sorulara çok kısa ve olumsuz cevap verir. *Kendini önemsiz hisseder. *Genelde gün boyu durgunluk yaşamaya başlar. *Mutsuz hisseder. *Dokunsalar ağlayacak haldedir. *Kederli olduğu yüzünden anlaşılır. *hiçbir etkinlikten zevk almaz. *Eski alışkanlıkları zevk vermemeye başlar. *Gönülsüzlük hali oluşur. *İşinden gücünden zevk almamaya başlar. *Fiziksel olarak değişik baş ağrıları, karın ağrıları oluşabilir. *Eklem ağrıları oluşabilir. *Çarpıntı veya nefes darlığı gibi belirgin fiziksel olgular görülebilir. *Cinsel isteksizlik ve azalmalar başlayabilir. *Kadınlarda adet düzensizlikleri görülebilir. *Erkeklerde ereksiyon sorunu olabilir.  *Cinsel istekte azalma olur. *Kiminde yemeye düşkünlük artar. *Kiminde aksine iştahsızlık görülebilir. *Kiminin sürekli uykusu gelir. *Kimi de aksine uyuyamaz olur. *Kimi uyuşuk miskin tembel hale gelir. *Kimi de yerinde duramayacak bir endişe içine girer. *Kimi kendini küçük görür. *Suçlu görür. *Kimi günahkâr hisseder. Hiçbir konuya ve nesneye yoğunlaşamaz. *Okuduğunu, dinlediğini, duyduğunu anlamaz. *Okumak izlemek seyretmek istemez. *Konuşmak istemez. *Cevap vermekte isteksizdir. *Ölümü düşünmeler daha artar. *Hayat anlamsızlaşır. *Hayatına son vermeyi düşünebilir. *Eş ve çocuklarına karşı bir şey hissetmemeye başlar. *Çocuklar ailesine karşı bir şey hissetmemeye başlar. Her düşüncesi olumsuz olmaya başlar.  Daha akla hayale gelmedik ne kadar olumsuzluk varsa kişide belirebilir.

 

Depresyonsuz bir hayat

Ümitsizlik, çaresizlik, endişe, panik, moral bozukluğu gibi psikolojik haller sağlığı etkiler. Kişi karşıdakine, olumlu ya da olumsuz duygularını makul ölçülerde ifade edebilirse hiçbir şey içine dert olmaz. Kendine özgüven gelir.

Hoş ve eğlenceli ortamlar, güler yüzlü ve neşeli arkadaşlar tercih edilmelidir. Karamsar ortamlar, karamsar şarkılar, karamsar kişiler insanın içini kararır. Üzüm üzüme baka baka kararır sözünü burada da hatırlamak gerek.

Bireysel olarak içinden çıkamadığı hallere karşı kişiyi rahatlatacak en büyük destek inancıdır. Allaha sığınmak, Allahtan istemek, Allaha güvenmek, Allahtan başka kimseden korkmamak, Allaha havale etmek vb. duygular kişiyi ruhi yönden rahatlatır.

Ümitsizliğe, korkuya, endişeye, vesveseye düşen kişinin haline çare mütevekkil olmaktır.

Mütevekkil olmak, kadercilik demek değildir. Olaylara olumlu ve pozitif yönden de bakabilecek bir kapı aralamadır. Örneğin, “Gün doğmadan neler doğar”, “Allah kerimdir”, “Allahın dediği olur”, “Mevla görelim neyler” gibi atasözü olmuş pozitif duygular kişinin rahatlamasına sebep olur. Rahatlayan insan sağlıklı düşünür. İbadete başlamak da, kişideki sıkıntı, korku, endişe vb. olumsuz duyguları, paratonerin yıldırımı kontrol ettiği gibi kontrol eder, yok eder.

 

Akupunktur ve depresyon tedavisi

Akupunktur uzmanı Dr. İsmail Maraş der ki: Kişide oluşabilecek fiziksel denge bozukluğu, *alerjik reaksiyonlar, kronik yorgunluk, beyni ve dolayısıyla kişinin ruh halini de olumsuz etkileyebilmektedir. *Örneğin boyun problemi ve bağırsaklarda gaz veya kabızlık varsa vücutta stresi azaltan hormon (seratonin) üretilemez. *Bu da zamanla stres birikimi ve içine kapanma yapar ve maskeli depresyona kadar ilerleyebilir.

Akupunkturla 3–4 ve daha fazla şikâyet aynı anda tedaviye alınabilmektedir. *Çünkü vücut bütündür. *Tek başına tek rahatsızlık yoktur. *Her sistem birbirine bağlıdır. *Bir bölgedeki rahatsızlık ilişkili olduğu birçok bölgeyi etkilemektedir. *Bu sebeple depresyonda ve diğer rahatsızlıkların tedavisinde vücut akupunkturu tercih edilmelidir.

*Depresyon, stres birikimi sonucu oluşan aşırı sinirlilik halleri ve panik atak sonucu bize başvuran hastalarımızı rahatlıkla tedaviye alabilmekteyiz. *Başka şikâyetleri için gelip tedavi süresince bu gibi şikâyetlerinin geçtiğini ifade eden hastalarımız da vardır. *Akupunktur uyarı yoluyla vücudun serotonin, endorfin, enkefalin gibi hormonlarının üretilmesini sağlar. *Aldığımız cevap hastadan hastaya değişiyor. *Burada hastalığın şiddeti ve beraberindeki diğer rahatsızlıklar da önemli oynar. *Rahatsızlığınız karışık bir tablo gibi görünmekle birlikte temelde boyun problemlerinden ve sinüs-burun hava yollarının tıkanıklığına bağlı olarak beynin yeterli kan ve oksijen alamaması sonucu kaynaklanabilmektedir. *Bunlarla beraber sabah yorgunluğu, *bağırsak problemleri ve tahammülsüzlük, *kollarda uyuşma, *kuvvet kaybı, *unutkanlık, *soğuk alerjisi ve hassasiyeti ve buna benzer ekstra problemler de olabilir. Depresyon ve benzeri rahatsızlık türlerinde tedaviyi üslenen uzman doktor arkadaşın (psikolog, psikiyatrist) tedavisi ile beraber akupunktur uygulanması da birlikte yapılırsa  yüz güldürücü sonuçlar alınır. Çünkü bu tür hastaların çoğunda kabızlık, alerji, burun tıkanıklığı, spastik kolit, fibromiyalji, tansiyon, farenjit, reflü, vb. şikayetleri olabiliyor. Dolayısıyla akupunktur bu tür rahatsızlıklarda bile hastanın tedavisine sebep olmaktadır.

Danışma hattı:0 216 443 83 84

www.marasakupunktur.com