info@marasakupunktur.com 0 216 443 83 84

KABIZLIK

KABIZLIK

“Bağırsaklar ikinci beynimiz”

Kabızlık ve tedavisi

 

Hangi durumlarda kabızlıktan söz edilebilir?

Bazı insanlar her gün çıkamayınca kabız olduğunu düşünür. Bu düşünce yanlıştır. Barsak alışkanlıkları kişiden kişiye değişir; günde üç defadan haftada üç defaya kadar çıkmak normal kabul edilir. Ayrıca dışkılama sayısı tek başına kabızlık için yeterli değildir. Kabızlığı tanımlamakta bu belirsizlik nedeniyle bazı kriterler önerilmiştir. Buna göre kabızlık aşağıdaki durumlardan herhangi ikisinin, en az üç ay boyunca devam etmesi demektir. *Sert kıvamda dışkı, *Dışkılama sırasında ıkınmak, *Dışkılama sonrası yeterince boşalmamışlık hissi, * Haftada iki veya daha az dışkılamak

 

Kabızlık nelere sebep olur?

Bağırsaklar kadar kendini yenileyen bir organımız yok diyebiliriz. *Bağırsaklarımızda her gün milyarlarca hücrenin tamir ve onarımı söz konusudur. *Kabızlık olduğunda bağırsağın kendini yenilemesi, tamir ve onarımı aksadığı gibi, hastalık riski de artar. *Polip dediğimiz vakalar oluşur. *Sürekli ıkınmaya bağlı olarak anal fissür (makatta çatlak) ve hemoroid (basur) oluşur. *İnce ve kalın bağırsağın yapısı bozulur. *Bağırsak kendi beslenmesini de yapamaz. Sağlıklı kan alamaz. *Kabızlık özellikle “kalp yetmezliği” ve

“hipertansiyon” gibi hastalıkları da olan yaşlı hastalarda nefes almayı zorlaştırır. *Kandaki oksijen miktarının azalmasıyla, zihinsel fonksiyonlarda değişikliklere ve unutkanlığa neden olabilir, *Kabızlık bebek ve çocuklarda daha sıklıkla karın ağrısı yapar, *İştahsızlık ve beslenme problemlerine neden olur, *Sindirim sisteminin dengesini bozar, *Baş ağrısı ve uykusuzluk yapar, *Sinir sistemini etkiler, *Vücudu tepeden tırnağa kadar meşgul eder. *Çünkü vücut tarafından dışarı atılması gereken bir maddedir ve atılamamış ve vücut tüm dikkati oraya toplar. Bunu başaramayınca da sistem zorlanmaya başlar.

 

Bağırsaklar iyi çalışırsa ne olur?

*Karaciğer iyi çalışır, * Tansiyon riski az olur, * Kalp ritmi düzenli olur * İdrar problemi daha az olur, * Gözler daha parlak olur, * Kulaklar daha iyi duyar. * Elimizin hassasiyeti daha fazlalaşır. * Öğrenci dersini daha iyi anlar daha iyi ders çalışır. * İş verimliliğini artırır.  *Bağırsağı iyi çalışan bir şahsın, aynı yaşta, aynı boyda, aynı kilodaki bir kişiye oranla sağlığı daha iyidir. Bu çok önemli artı bir değerdir.

 

Kabızlığın sebepleri nelerdir?

Kabızlık daha önce de belirttiğimiz gibi bir hastalık değil belirtidir. Birçok hastalık, ilaç ya da bazı durumlar kabızlığa sebep olur. Ayrıca kabızlık da sayılamayacak kadar rahatsızlığa sebep olabilir. Ama kabızlığın en sık nedeni düzensiz beslenme alışkanlıkları ve çözüm olarak da kabızlık ilaçlarının uygunsuz kullanılmasıdır. Kabızlığın nedenlerinden bazıları şöyledir. *Diyette lifli beslerin yetersiz olması *-Günlük sıvı alımının yetersiz olması *Sedanter yaşam, hareketsizlik *Hareketsiz kalınan uzun seyahatler *Dışkılama refleksinin sürekli baskılanması *Hamilelik *Yaşlanma *İrritabl barsak sendromu (spastik kolon.) *Laksatifler zamanla bağırsaklardaki sinirlere hasar vererek bağırsağın kendi doğal kasılmasını önler. *Bazı antiasitler, *antispazmotik ilaçlar * antidepresanlar *demir hapları *Antikonvulzan ilaçlar * bazı ağrı kesciler (özellikle kodein, morfin gibi opioid analjezikler) * Nörolojik hastalıklar, Hichprung hastalığı, Multiple skleroz, Parkinson hastalığ, İnme, omurilik yaralanmaları vb. * Metabolik ve endokrin hastalıklar * Diyabet * Tiroid bezinin yeterli çalışmaması, *üremi, *hiperkalsemi gibi bazı elektrolit bozuklukları

*Kurşun zehirlenmesi * Skleroderma ve lupus gibi bağ dokusu hastalıkları * İltihabi yapışıklıklar * nadiren bağırsak kanseri vb.

 

 

Hamilelik ve kabızlık

Hamilelik süresinde anne vücudunda bir takım hormonal değişiklikler olmaktadır. Bu hormonların bazıları sindirim sistemini de etkilemekte, mide, ince barsak ve kalın barsak da dâhil olmak üzere tüm sindirim sisteminin hareketi azalmaktadır. Bu nedenle hamileliğin başlangıcından itibaren artan bir şekilde kabızlık görülür. Hamileliğin ilerlemesi ile büyüyen bebek ve rahim, karın içinde daha fazla yer kaplar ve özellikle kalın bağırsağın son kısmı üzerinde baskı olur. Bu durum da büyük aptesti zorlaştırır. Hamilelikte ve doğum sonrası emzirme problemlerinde akupunktur tedavisi çok yararlıdır.

 

Akupunktur ve kabızlık tedavisi

*Akupunktur uzmanı Dr. İsmail Maraş der ki:Kabızlık, başta da belirttiğimiz gibi rahatsızlık olan vücudun verdiği en önemli işarettir. Bir sinyaldir. Kabızlığın giderilmesi için kabızlığa sebep olan rahatsızlıklar tespit edilip tedavi edilmesi gerekir. *Kişide bel boyun problemi, bağırsaklarda gaz veya kabızlık varsa vücutta stresi azaltan hormon (seratonin) üretilemez. Bu da zamanla stres birikimi ve içine kapanma yapar. Maskeli depresyona kadar ilerleyebilir. *Akupunkturla kabızlığın tedavisi o açıdan önemlidir. *Akupunkturla 3–4 ve daha fazla şikâyet aynı anda tedaviye alınabilir. Çünkü vücut bütündür, tek başına tek rahatsızlık yoktur. Her sistem birbirine bağlıdır. Bir bölgedeki rahatsızlık ilişkili olduğu birçok bölgeyi etkilemektedir. Bu sebeple uygulanan vücut akupunkturu *Hormon dengesini düzenler. *Serotonin, endorfin, enkefalin gibi hormonlarının üretilmesi yönünden vücudu uyarır.*Bağışıklık sistemini düzenler, *Bağırsağın kendi iç ve dış cidarının kanlanmasına ve beslenmesine sebep olur. *Bağırsak boşaltım görevini daha sağlıklı yerine getirir. *Sindirim sistemini düzenler.

Danışma hattı:0 216 443 83 84

www.marasakupunktur.com